Wyzwania dla młodego geodety
Geodezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej. Również od pierwszych miesięcy nauki są przyzwyczajani do maksymalnej dokładności oraz ciężkich projektów.
Podstawowe wyposażenie to dobra linijka, cyrkiel oraz rapidograf różnych grubości. Trudność wykonywania takich szkolnych projektów jest wręcz porównywalna do tych, które wykonują profesjonalni i wykształceni geodeci. Wykształcenie w tym zawodzie wcale nie należy do prostych.
O tachimetrze z Wikipedii
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Urządzanie lasu
Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna