Kilka porad odnośnie nieruchomości

domość tego, że kupno domu musi trochę kosztować, ale nikt nie chciałby przepłacać za kupowaną przez siebie nieruchomość. Dlatego bardzo często zamawiana jest obecnie wycena nieruchomości. Warto pamiętać, że wykonanie takiej wycen

Kilka porad odnośnie nieruchomości rzeczoznawca gorlice

Zamawianie wyceny nieruchomości przez osobę dokonującą zakupu domu

Każda osoba zainteresowana nabyciem domu chciałaby dokonać jego zakupu po rozsądnej cenie. Wprawdzie każdy ma świadomość tego, że kupno domu musi trochę kosztować, ale nikt nie chciałby przepłacać za kupowaną przez siebie nieruchomość. Dlatego bardzo często zamawiana jest obecnie wycena nieruchomości. Warto pamiętać, że wykonanie takiej wyceny może być zamawiane zarówno przez osoby oferujące możliwość sprzedaży swojej nieruchomości, jak i przez osoby zainteresowane nabyciem nowego domu. Mogą one wykonywać taką wycenę prywatnie, jeżeli tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ich ustalenia mogą być także potwierdzane przez niezależnych rzeczoznawców. Prowadzą oni własną działalność gospodarczą i zamieszczają informacje o swoich usługach w gazetach codziennych.


Dokonywanie wyceny nieruchomości

Fachowa wycena nieruchomości może być wykonywana przez rzeczoznawców i specjalistów z zakresu geodezji. Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości. Natomiast zleceniodawcami wyceny nieruchomości są osoby sprzedające posiadane przez siebie nieruchomości oraz osoby zastanawiające się nad dokonaniem zakupu nowego domu czy działki budowlanej. Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych. Dzięki otrzymanej wycenie wspomniane ośrodki mogą ustalić ceny sprzedaży posiadanych przez siebie gruntów lub zaproponować osobom proszonym o opuszczenie swoich domów odpowiednie odszkodowanie.


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa



© 2019 http://estetyczna-dermatologia.wroclaw.pl/