Objawem dentofobii jest paniczny, paraliżujący strach przed wizytą u stomatologa, co potwierdza 15% pacjentów.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z pacjentem mającym dentofobię jest użycie sedacji, czyli specjalnej metody pozwalającej na odprężenie.
Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia.
Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi stosowanych w stomatologii, również powinny być sterylne, a jeśli są elektroniczne ich stan techniczny musi być regularnie sprawdzany. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Najczęściej używanymi narzędziami w dentystyce są lusterka oraz pincety stomatologiczne, a także różnego rodzaju wiertła.Na przestrzeni lat narzędzia stomatologiczne się zmieniały na coraz bardziej precyzyjne.
Zęby człowieka zbudowane są z 3 części: Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach. Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera. Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba..Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba.Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka